Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy, kto widzi, że poszkodowanemu w wypadku grozi utrata życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, musi pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat 3 udzielić pierwszej pomocy. Mówi o tym art. 162 Kodeksu karnego. Warto jednak zaznaczyć, że nie popełnia przestępstwa ten, kto nie udzieli pierwszej pomocy przy wypadku, jeśli będzie to wiązało się z narażeniem siebie lub innych na śmierć bądź spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Przepis odnosi się do każdej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Mówiąc o pierwszej pomocy przy wypadku drogowym, trzeba zaznaczyć, że obowiązek pomocy spoczywa na każdym, kto widzi, że doszło do wypadku, w którym mógł ucierpieć człowiek – niezależnie od tego, czy jest to sprawca, uczestnik wypadku, kierujący innym, przejeżdżającym akurat pojazdem lub jego pasażer czy przechodzący obok pieszy.
Opisując temat udzielania pierwszej pomocy przy wypadku, nie możemy nie przytoczyć także przepisów Kodeksu drogowego. Zgodnie z art. 44 ust. 2 pkt 1 Kodeksu drogowego: